Zjawisko elektroluminescencji zostało odkryte ponad 100 lat temu. Prawdopodobnie jako pierwszy zaobserwował i udokumentował je angielski inżynier Henry Joseph Round. Naukowiec dostrzegł emisję światła z kryształu węglika krzemu (1907 r.).

Dalsze eksperymenty nad zjawiskiem elektroluminescencji prowadzili liczni naukowcy na całym świecie. W ich rezultacie, pod koniec lat 60. otrzymano pierwszą komercyjną diodę wykorzystującą zjawisko elektroluminescencji, w formie opracowanej przez Amerykanina Nicka Holonyaka, pracującego dla General Electrocis. Te wczesne diody LED wykorzystywały półprzewodnik wykonany z galu, arsenu i fosforu – GaAsP.

Diody te były początkowo mało wydajne i emitowały promieniowanie wyłącznie w kolorze czerwonym. Koszt produkcji jednej diody był wówczas bardzo wysoki – ok. 260 USD. Jedną z pierwszych firm produkujących diody LED w skali masowej była firma Monsanto.

W miarę rozwoju diod LED natężenie światła wzrastało, pojawiły się diody imitujące światło w kolorze niebieskim i zielonym. Do dnia dzisiejszego nie udało się jednak wynaleźć bezpośrednio diody LED w kolorze białym, jednak dioda niebieska stanowi podstawę do uzyskania światła białego (np. stosując luminofor, przez który przepuszczane jest światło niebieskie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *