Zjawisko elektroluminescencji zostało odkryte ponad 100 lat temu. Prawdopodobnie jako pierwszy zaobserwował i udokumentował je angielski inżynier Henry Joseph Round. Naukowiec dostrzegł emisję światła z kryształu węglika krzemu (1907 r.).

Dalsze eksperymenty nad zjawiskiem elektroluminescencji prowadzili liczni naukowcy na całym świecie. W ich rezultacie, pod koniec lat 60. otrzymano pierwszą komercyjną diodę wykorzystującą zjawisko elektroluminescencji, w formie opracowanej przez Amerykanina Nicka Holonyaka, pracującego dla General Electrocis. Te wczesne diody LED wykorzystywały półprzewodnik wykonany z galu, arsenu i fosforu – GaAsP.

Diody te były początkowo mało wydajne i emitowały promieniowanie wyłącznie w kolorze czerwonym. Koszt produkcji jednej diody był wówczas bardzo wysoki – ok. 260 USD. Jedną z pierwszych firm produkujących diody LED w skali masowej była firma Monsanto.

W miarę rozwoju diod LED natężenie światła wzrastało, pojawiły się diody imitujące światło w kolorze niebieskim i zielonym. Do dnia dzisiejszego nie udało się jednak wynaleźć bezpośrednio diody LED w kolorze białym, jednak dioda niebieska stanowi podstawę do uzyskania światła białego (np. stosując luminofor, przez który przepuszczane jest światło niebieskie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *